Løchte før Serbien-brag: Danmark kan vinde Davis Cup

Holdkaptajn Frederik Løchte (th.) i snak under torsdagens pressemøde med Elmer Møller (tv.) og Holger Rune, der fredag spiller singlerne for Danmark mod Serbien. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Frederik Løchte har før mødet med Serbien i Davis Cup enorm tiltro til de danske tennislandshold.

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er intet loft for, hvad de danske tennislandshold kan opnå i henholdsvis herrernes Davis Cup og kvindernes Billie Jean King Cup.

Det mener Davis Cup-holdets kaptajn, Frederik Løchte Nielsen, før weekendens møde med Serbien i Royal Arena.

Hans hold er to sejre fra at nå Final 8, og det samme er kvindernes hold med Clara Tauson i spidsen før kampene mod USA og Slovakiet i deres pendant.

- Vores Billie Jean King Cup-hold har nok aldrig været bedre, og det har Davis Cup-holdet nok heller ikke. Nu er vi nået dertil, hvor begge hold har mulighed for at vinde det hele, hvis det går vores vej, vurderer Frederik Løchte.

Han peger på, at spillerne på begge danske landshold generelt er meget unge, så fremtiden blot ser endnu lysere ud.

- På vores hold er ingen i nærheden af at være tæt på trediverne, så jeg regner ikke med, at dette hold peaker før om fem-seks år. Dermed ikke sagt, at vi er tilfredse med blot at være med nu. Vi spiller for at vinde, understreger Løchte.

Hans største trumfkort er ubetinget Holger Rune, men andensinglen Elmer Møller samt August Holmgren har også vist stor fremgang på det seneste. Og Johannes Ingildsen gør det godt i double.

- Det er et super hold. Vi har en decideret topspiller i Holger, der sætter standarden, mens de andre er på vej op.

Både fredag og lørdag ventes i omegnen af 10.000 tilskuere i Royal Arena. Den serbiske superstjerne Novak Djokovic, der har meldt afbud med en skade, har været et stort trækplaster i billetsalget, men håbet er, at der også fremover kan sælges tusinder af billetter til danske hjemmekampe.

- Jeg håber, at vi kan få skabt momentum, så de danske fans kan blive ved med at opleve kampe som denne på hjemmebane. De hænger ikke på træerne. Det kræver gode resultater, og lodtrækningen skal være med os, lyder det fra Løchte.

Fredag klokken 16 lægger Elmer Møller ud mod Miomir Kecmanovic. Bagefter skal Holger Rune i aktion mod Hamad Medjedovic.

Lørdag indledes med en double, der efterfølges af to singler.

/ritzau/