Lykkelig Holger Rune: Arbejdet er ikke ovre endnu
Holger Rune er i finalen i Indian Wells for første gang i karrieren. Foto: John G. Mabanglo/Ritzau Scanpix
Holger Rune er i finalen i Indian Wells efter sejr over Daniil Medvedev, som før har voldt ham problemer.
Tennisspilleren Holger Rune er lykkelig for finalepladsen ved Indian Wells, men slår fast, at hans arbejde endnu ikke overstået.
Det siger danskeren, efter at han lørdag slog russeren Daniil Medvedev med 7-5, 6-4 i semifinalen i Californien.
- Det betyder alt. Arbejdet er ikke ovre endnu, men det føles fantastisk, siger Holger Rune ifølge tennisforbundet ATP's hjemmeside.
For et år siden tabte Rune til den stærke russer i kvartfinalen ved Indian Wells i deres seneste møde.
Med lørdagens sejr lyder den indbyrdes statistik på to sejre til hver.
- Daniil er en af de sværeste udfordringer for mig på touren.
- Min taktik var tydeligvis den rette, men han er stadig svær at spille imod, fordi han kæmper og er meget solid. Jeg er meget stolt af mig selv, siger Holger Rune.
Den 21-årige dansker fortæller, at han havde lagt en nøje plan for at modstå presset fra Medvedev.
Russeren havde en klar taktik om at udfordre Holger Rune til baghåndsdueller. Det havde han succes med en stund, når Rune forivrede sig.
- Det handler om at finde det rette tempo og slag, for der er så mange spillere, der fejler mod Daniil, siger Rune.
Det er fjerde gang i karrieren, at Holger Rune når en finale i en af de ni årlige Masters 1000-turneringer. Han vandt i 2022 i Paris, men har siden tabt finaler i Monte Carlo og Rom i 2023. I Rom var netop Medvedev overmanden.
Med finalepladsen er Holger Rune sikret mindst 4,4 millioner kroner i præmiepenge. Vinder han finalen, lyder checken på godt 8,2 millioner kroner.
I finalen venter den regerende mester, Carlos Alcaraz, eller briten Jack Draper.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie