Mads Würtz Schmidt får kaptajnrolle i Danmark Rundt
Mads Würtz Schmidt var debutant i årets Tour de France, og nu skal han være kaptajn for et dansk hold i PostNord Danmark Rundt. Foto: Anne-Christine Poujoulat/Ritzau Scanpix
Anne-Christine Poujoulat/Ritzau Scanpix
Tour de France-rytteren Mads Würtz Schmidt er valgt som kaptajn for et ungt hold i PostNord Danmark Rundt.
Mads Würtz Schmidt får chancen for at udfolde sig som kaptajn på et sammensat dansk hold under årets PostNord Danmark Rundt.
Normalt kører Mads Würtz Schmidt for Katusha, men når PostNord Danmark Rundt onsdag indledes med en 170 kilometer lang og kuperet etape, bliver det med Tour de France-debutanten som kaptajn.
Han skal føre an på et ungt Team PostNord Danmark - og den danske World Tour-rytter har tidligere leveret gode præstationer i Danmarks største cykelløb.
U19-landstræner Michael Berling, som er sportsdirektør hos 2019-udgaven af Team PostNord Danmark, råder over et ungt hold med Mads Würtz Schmidt som stjernen.
- Mads Würtz er trods sine kun 25 år enormt rutineret og uden tvivl blandt de stærkeste ryttere i feltet, siger Michael Berling i en pressemeddelelse fra Danmarks Cykle Union.
- Så det bliver enormt spændende at følge ham i rollen som kaptajn for ryttere, der skal forsøge at tage springet til det højeste niveau herhjemme, siger han.
Der er seks ryttere holdet, og ud over Mads Würtz Schmidt er det Louis Bendixen, Frederik Muff, Mathias Malmberg, Frederik Irgens og Mads Østergaard Kristensen.
Alderspræsident bliver 26-årige Frederik Muff, og med en gennemsnitsalder på blot 22 år er det et hold med stort udviklingspotentiale, der skal arbejde for Mads Würtz Schmidt i klassementet.
- Især for de unge ryttere er det at optræde i landsholdstrikoten til PostNord Danmark Rundt meget stort. Der er ikke tvivl om, at de vil gøre alt for at vise, at der er en grund til, de er blevet udtaget.
- Det er klart, at holdet ikke kommer til at dominere etaperne, men jeg kan garantere, at der vil blive kæmpet for placeringerne, fastslår Michael Berling.
Mads Würtz Schmidt har tidligere vundet to enkeltstarter i løbet, og som U23-rytter blev han samlet nummer tre.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned