Magnussen kører markant hurtigere i anden træning

Kevin Magnussen er i disse dage i Frankrig, hvor sæsonens ottende grandprix køres i Formel 1. (Arkivfoto) Foto: Charles Coates/Ritzau Scanpix

Haas-danskeren forbedrede sig væsentligt fra første til anden træning før grandprixet i Frankrig.

Offentliggjort Sidst opdateret

Efter en sløj første træning kørte Kevin Magnussen (Haas) markant stærkere i fredagens anden træning forud for weekendens Formel 1-grandprix i Frankrig.

I første træning opnåede den danske racerkører 15.-bedste tid af de 20 kørere, men i anden kørte han sig op som nummer 10.

Ligesom i første træning var Magnussen en del bedre end holdkammeraten Romain Grosjean. Franskmanden satte den dårligste tid af alle i første træning, og i anden endte han nede som nummer 17.

- Jeg synes, det har været en ret god dag. Banen var meget varm, så dækkene blev varme, men bilen virkede til at fungere godt både med lav og høj brændstofmængde.

- Det er opmuntrende, og det vil vi forsøge at bygge videre på. Vi vil forsøge at finde ud af, hvorfor det var sådan og sørge for, at det også sker på søndag.

- Vi er godt med, men det er vores fart i selve løbet, som vi fokuserer på, siger Kevin Magnussen ifølge Haas' hjemmeside.

Mercedes havde den bedste dag blandt Formel 1-holdene.

Den førende i VM-stillingen, briten Lewis Hamilton, var hurtigst i første træning med en tid på 1 minut og 32,738 sekunder.

Det var 2,672 sekunder hurtigere end Magnussen.

I anden træning var det så den anden Mercedes-kører, Valtteri Bottas, som var hurtigste mand. Bottas' hurtigste tid lød på 1 minut og 30,937 sekunder, hvilket var 1,852 sekunder hurtigere end Magnussen. Hamilton blev toer efter sin holdkammerat.

Lørdag skal Formel 1-kørerne gennem endnu en træning, før det gælder kvalifikationen samme dag. Søndag køres der om point.

Kevin Magnussen ligger nummer ni i VM-stillingen med 14 point. I alt har Haas blot scoret 16 point i sæsonen, da Grosjean blot har opnået to point.

Det fik danskeren til at udtrykke skuffelse over Haas' pointhøst tidligere på ugen.

- Jeg mener, det er fair at sige, at vi havde håbet på flere point, end vi har scoret.

- Når vi har så god en bil, så er det skuffende ikke at have scoret flere point, end vi har, sagde den danske racerkører til holdets hjemmeside.