Mancini er ikke tilfreds med defensiven

Selv om Manchester City er det Premier League-hold, der har lukket næstfærrest mål ind i denne sæson, er manager Roberto Mancini alligevel bekymret for holdets defensiv inden tirsdagens opgør mod Liverpool.

Ligaens tophold har ganske vist kun ladet et enkelt mål passere i de seneste fire Premier League-kampe, men netop Sunderlands overtidsmål i 0-1-nederlaget søndag piner italieneren.

- I det sidste kvarter mistede jeg næsten stemmen, fordi jeg råbte til forsvaret, at de skulle blive på linje og koncentrere sig, fordi Sunderland er farlige på kontra.

- Vi lignede et hold, der ville angribe med 10 mand, og det er umuligt, siger Mancini.

Manchester City er med 53 mål i 19 kampe ligaens mest scorende hold, men i de seneste fem kampe er det kun blevet til to mål.

Det er dog ikke en specielt alvorlig tendens, mener Mancini.

- Det bekymrer mig ikke, men det gør det derimod at have spillere på banen, der ikke forstår, hvor sårbare vi kan være over for kontraangreb.

- Det skal vi gøre bedre. Vi har de målchancer, vi skal have, og når man ikke kan vinde en kamp, må man sørge for ikke at tabe den, siger italieneren.

Inden hjemmekampen mod Liverpool ligger Manchester City á point med bysbørnene fra United, men fører ligaen i kraft af en bedre målscore.

/ritzau/

Manchester Citys manager opfordrer spillerne til at skærpe sig defensivt inden topopgøret mod Liverpool.

Offentliggjort Sidst opdateret