Mandagens topkamp i Premier League på udebane mod Chelsea er den perfekte medicin for Manchester Citys spillere, som onsdag blev sendt ud af Champions League allerede i gruppespillet trods en sejr over Bayern München.
Det mener City-manager Roberto Mancini.
- Jeg tror, at det er godt for os med den kamp. Det er en vigtig kamp mod et topmandskab, siger Mancini ifølge AFP.
I det hele taget ser Mancini, hvis mandskab ligger nummer et i Premier League, frem til de kommende udfordringer.
- Indtil videre er det gået godt i Premier League for os, men sæsonen er lang. Nu har vi to hårde kampe. Først mod Chelsea, og så mod Arsenal.
- Efter det kommer juleprogrammet med en kamp hver tredje dag, så de næste par måneder er vigtige, siger Mancini.
Chelsea er inden opgøret 10 point efter City, men Mancini bemærker, at London-klubben har forbedret sig på det seneste.
- Især over de seneste to uger. Chelsea er stadig et fantastisk hold, så jeg forventer en god kamp mellem to stærke hold, fortæller Mancini.
Chelsea-manager Andre Villas-Boas, hvis mandskab i modsætning til City fortsat er med i Champions League, medgiver, at et nederlag i mandagens kamp vil være skidt for London-klubben.
- Vi opgiver aldrig mesterskabet, heller ikke med et nederlag til City. Men 13 point vil være et stort hul at skulle lukke, siger Andre Villas-Boas.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned