Manuel Neuer stopper på landsholdet
Manuel Neuer løfter her VM-trofæet i 2014. Dengang var Philipp Lahm tysk landsholdsanfører, men Neuer overtog efterfølgende hvervet. Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Efter 124 landskampe stopper Manuel Neuer på Tysklands fodboldlandshold, meddeler han på Instagram.
Det tyske fodboldlandshold skal have fundet en ny førstemålmand.
Tyskernes mangeårige nummer 1, Bayern München-keeper Manuel Neuer, har valgt at stoppe på det tyske landshold forud for efterårets Nations League-kampe.
Det oplyser han på sin Instagram-profil.
- Det er over 15 år siden, jeg debuterede og var ultra nervøs. Nu er tiden kommet til at stoppe på landsholdet, siger Manuel Neuer.
Højdepunktet for den 38-årige tysker er VM-guldet i Brasilien i 2014.
Ved den slutrunde satte Neuer helt nye standarder for målmandsspillet, da han som "sweeperkeeper" var en essentiel del af Tysklands offensive og underholdende spillestil.
- Jeg har haft mange store oplevelser med landsholdet, men den største oplevelse var at vinde VM-finalen over Argentina på Maracanã.
- Når jeg ser tilbage i dag, er jeg fyldt med stolthed og taknemmelighed, siger Manuel Neuer.
Han nåede at spille 124 landskampe, men det tal kunne sagtens have været højere. Siden sin debut er han gået glip af 36 landskampe på grund af skader, mens han i andre tilfælde har varmet bænket af forskellige årsager.
Hans sidste landskamp blev den tabte EM-semifinale til Spanien i juli.
- Det har været en stor ære at være anfører på det tyske landshold i syv år. Det var kronen på værket at slutte af med at være målmand til et europamesterskab på hjemmebane.
- Jeg vil gerne takke alle medarbejdere omkring landsholdet, mine medspillere og de tyske fans, siger Manuel Neuer.
Han ventes fortsat at være førstevalg i Bayern München, hvor han har kontrakt indtil sæsonens udgang.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned