Møllgaard bandede på bænken: Så ved man det gjorde ondt
Henrik Møllgaard vred om på anklen, og det var ikke pæne gloser, der kom ud af munden på ham, da han satte sig på bænken. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Nikolaj Jacobsen tør ikke spå om, hvor hårdt Henrik Møllgaard er ramt, efter at han vred om på anklen.
Henrik Møllgaard fik søndag sine første minutter ved VM i herrehåndbold, da Danmark bankede Bahrain, men den rutinerede forsvarsklippe måtte forlade kampen i utide.
I begyndelsen af anden halvleg vred han om på anklen, og det fik ham til at gøre brug af ordene fra den beskidte ende af retskrivningsordbogen.
- Det er sjældent, at Henrik sidder og siger bandeord på bænken. Så ved man, at det har gjort ondt, siger landstræner Nikolaj Jacobsen med et skævt smil på læben efter den overbevisende sejr på 36-21.
Landstræneren kunne lige efter kampen ikke give nogen detaljeret diagnose af Henrik Møllgaards skavanker.
- Han har beroliget mig med, at det hele nok skal gå. Så må vi se, hvad for et tempo det kommer til at gå i, siger Nikolaj Jacobsen.
Den store Aalborg Håndbold-spiller fik omgående kølet anklen ned med flere isposer og traskede haltende mod omklædningsrummet inden slutfløjt.
Henrik Møllgaard sad over i den første VM-kamp mod Belgien. Det tog han i stiv arm, for han var sikker på, at han nok skulle få spilletid ved VM.
Den spilletid kom så søndag, hvor Henrik Møllgaard startede inde på sin vante plads i midterforsvaret.
Her sørgede han for balance i defensiven, men måtte et par gange se de vævre og knap så høje spillere fra Bahrain suse forbi.
Det var imidlertid ikke noget stort problem. Spændingen i kampen var forsvundet allerede efter et kvarters tid.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned