Det handler om fodboldlandsholdet. Det handler ikke om Morten Olsen.
Sådan var landstræner Morten Olsen så klar i mælet, da han blev spurgt til sine fremtidsplaner ved landsholdets træning mandag i Helsingør.
Morten Olsen har kontraktudløb som landstræner efter næste års EM-slutrunde, men hans navn bliver jævnligt nævnt på rygtebørsen til diverse trænersæder.
- Det har jeg ingen kommentarer til, sagde Morten Olsen, da han direkte blev spurgt, om han er blevet kontaktet af den kriseramte tyske klub HSV.
Bundesliga-klubben, som for nylig fyrede træner Michael Oenning, har danske Frank Arnesen som sportsdirektør.
Også en mulig forlængelse med fodboldlandsholdet har spøgt, men alle spørgsmål glider af på den rutinerede landsholdschef.
- Jeg kommenterer ikke på rygter. Jeg kan leve med dem, uden at de forstyrrer min dagligdag, sagde Morten Olsen.
Danmark spiller på fredag ude mod Cypern i EM-kvalifikationen.
Fire dage senere kommer Portugal på besøg i Parken i København til det, som med al sandsynlighed bliver en gruppefinale om førstepladsen i gruppe H og en direkte EM-billet.
EM bliver spillet i Polen og Ukraine.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned