Norsk OL-håb efter vindblæst finale: Rystede af skræk
Silje Norendal frygtede for sit liv, da hun var i aktion i den kraftige blæst i Pyeongchang. Foto: Scanpix/Loic Venance
Scanpix/Loic Venance
Snowboardløbere er utilfredse med, at slopestylefinalen blev gennemført på trods af kraftig blæst.
Den norske snowboardkører Silje Norendal langer ud efter arrangørerne ovenpå den stormomsuste og omdiskuterede OL-finale i slopestyle natten til mandag dansk tid.
Deltagerne styrtede på stribe i den kraftige blæst, der gjorde det svært at udføre øvelserne i Phoenix Snow Park ved Pyeongchang.
Både udøvere og eksperter slog undervejs til lyd for, at konkurrencen burde have været afblæst og udsat til en anden dag med mere nådige vejrforhold.
- Jeg er meget irriteret over, at der blev kørt en finale. Jeg havde egentlig mest lyst til at sætte mig på toppen og græde. Kroppen har rystet i to timer, fordi jeg var bange for at køre, siger Silje Norendal ifølge VG til Eurosport.
Det norske OL-håb lå på andenpladsen efter den første af de to finalerunder.
Men et skuffende andet gennemløb var årsag til, at hun dumpede ned som nummer fire lige uden for medaljerækkerne.
- Jeg husker ikke, hvad der skete undervejs i løbet, for jeg frygtede bare for mit liv, siger hun.
Også østrigeren Anna Gasser er utilfreds med afviklingen.
- Mange slog sig på grund af vinden.
- Jeg synes ikke, det var en fair konkurrence, og jeg er lidt skuffet over, at arrangørerne lod den fortsætte, siger hun ifølge Reuters.
Guldet gik til amerikaneren Jamie Anderson, der dermed forsvarede sejren fra Sotji for fire år siden.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie