Ny livline til Døllefjelde og B.1921

Dansk Boldspil-Union, DBU, har længe lurepasset med hensyn til at fortælle, hvor mange nedrykkere, der skal findes i Danmarksserien i indeværende sæson.

Men nu skulle antallet være - næsten - på plads.
Ifølge Henrik Andersen fra DBU’s turneringsudvalg skal der, som sagerne foreligger lige nu, fem hold færre ned i lokalserierne, når sæsonen slutter om halvanden måned.

Dermed kan det fastslås, at der kun bliver to direkte nedrykkere fra hver af de tre puljer. Derudover skal det sidste nedrykkerhold findes via play off-kampe mellem de tre hold, der slutter som nummer 12 på tredjesidstepladsen.

Begge lokale hold i Danmarksserien, Døllefjelde-Musse og B.1921, er jo i den grad indblandet i nedrykningskampen i pulje 1.
Den nye situation åbner en lille lem for, at ét eller måske begge hold kan redde sig. B.1921 ligger sidst med nu syv point til den nye nedrykningsstreg, mens Døllefjelde som næstsidst har fem point op.

Grunden til, at der skal findes færre nedrykkere i år, er oprettelsen af den nye reserveholdsturnering, hvor de 12 Superliga-klubber er fødte deltagere sammen med et antal wild cards fra 1. division.

Foto: Nicky Bertelsen (th) og Døllefjelde-Musse har fået et lille ekstra håb om redning i Danmarksserien.

AFSTEMNING: DBU har nu officielt meddelt, at der kun bliver to direkte nedrykkere fra Danmarksserien i år. Det kan måske hjælpe de to lokale klubber.

Offentliggjort Sidst opdateret