Ny Rosenborg-træner: Rusten Bendtner har kvaliteterne
Nicklas Bendtner ses her under sin første træning sammen med holdkammeraterne, efter at han har afsonet 50 dages fængsel med fodlænke i København. Foto: Ned Alley/Ritzau Scanpix
Ned Alley/Ritzau Scanpix
Nicklas Bendtner er lidt rusten, men har kvaliteterne til at blive god for Rosenborg, siger Eirik Horneland.
Den danske angriber Nicklas Bendtner er en anelse rusten, men skal nok blive en gevinst for Rosenborg.
Det siger Rosenborgs nye cheftræner, Eirik Horneland, til Adresseavisen, efter at Nicklas Bendtner mandag havde sin første træningsdag i den norske klub i 76 dage.
- Man kan se, at han har alle kvaliteterne, men man kan også se, at han ikke har spillet fodbold i et stykke tid. Han skal lige i gang med fodboldbevægelserne og timingen, men han er meget stærk i relationerne til sine medspillere, siger Horneland.
Træneren besøgte Bendtner i København, mens danskeren afsonede sin voldsdom med fodlænke. Horneland har fået et positivt indtryk af Bendtner.
- Vores forhold er fint. Jeg mødte ham i København, og jeg har lige mødt ham i dag, og det bliver bedre og bedre, efterhånden som vi kommer til at kende hinanden bedre, siger Horneland, som dog ikke vil give danskeren særlig behandling:
- Jeg arbejder med ham, som jeg arbejder med alle de andre gutter, selv om jeg godt kan mærke, at der er opmærksomhed omkring ham, siger Rosenborg-træneren.
Torsdag spiller Rosenborg testkamp mod Ranheim. Træneren indikerer, at Bendtner næppe får en central rolle i den kamp.
- Vi skal bruge lidt mere tid med Nicklas. Vi må tænke på, at vi ikke skal have pådraget os nogle dumme skader, og vi skal også balancere hans træning, siger Horneland.
Rosenborg spiller første betydende kamp i sæsonen 17. marts, når Trondheim-klubben møder Molde i den norske Super Cup. To uger efter spiller Rosenborg første ligakamp i 2019-sæsonen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned