Nykøbing FC forlænger med trio

Jannich Storch fortsætter i "bjørnene"s mål i endnu en sæson. Også Valon Ljuti (tv) og Kasper Jensen bliver i klubben. Arkivfoto: Claus Hansen

Tre spillere fortsætter karrieren i Nykøbing FC efter sommerferien.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Der er travlhed på managerkontoret hos Claus Jensen i øjeblikket.

I den forgangne uge har han taget afsked med både Mathias Kristensen og Mikkel Andersen, der begge er blevet solgt til Superliga-klubben Lyngby, men der er også spillere, der bliver i klubben og forlænger deres engagement. Således har Claus Jensen fået papir på tre stamspillere, der alle havde kontraktudløb med udgangen af denne sæson.

Den 29-årige keeper Jannich Storch med 81 kampe på cv'et for NFC har længe været i forhandlinger med Claus Jensen og afslørede overfor Folketidende i sidste uge, at parterne var meget tæt på en aftale, og at det reelt set kun var underskriften der manglede.

Den er nu kommet på plads. Jannich Storch har haft fat i kuglepennen og sat sit navnetræk på en ny et-årig aftale.

- Nykøbing FC har hele tiden været min førsteprioritet, da jeg er rigtig glad for at spille her, og der har ikke været andre klubber konkret inde i billedet, fortalte Jannich Storch for en uge siden.

På det tidspunkt havde den 31-årige midtbanespiller Valon Ljuti (33 kampe/1 mål), der kom til Nykøbing FC for et lille års tid siden, ikke hørt noget fra Claus Jensen, men det har ændret sig siden.

De to er blevet enige om en ny et-årig aftale, der gør midtbanen intakt i forhold til den kommende sæson, hvor spillere som Victor Christiansson og Mads Carlson stadig har kontrakt, mens Mathias Gehrt forlængede sin aftale for nogle uger siden.

193 kampe for NFC

27-årige Kasper Jensen er ved at udvikle sig til noget af en kulturbærer i Nykøbing FC og han bliver også i klubben som minimum to sæsoner mere.

Han kom til Nykøbing FC tilbage i 2014 fra Brønshøj, men tog efter et halvandet år tilbage til barndomsklubben Hvidovre, blot at for at vende retur til Falster et halvt år senere for at bide sig fast på det hold under daværende træner Jens Olsen, der rykkede op i 1. division, efter at Kasper Jensen havde scoret et meget afgørende mål til 3-2 på udebane mod Thisted.

I 2020 søgte Kasper Jensen udlandseventyret med et skifte til norske Brattvåg, der dog delvist blev spoleret af corona-smitte og af familiære årsager, der gjorde at familien i vinteren 2021 vendte tilbage til Nykøbing, hvor forsvarsspilleren begyndte at træne med Nykøbing FC igen, og senere blev tilbudt en ny kontrakt.

Især i det netop afsluttede forår har Kasper Jensen bidt sig fast på holdet, og det har altså resulteret i en ny to-årig kontrakt, og han kan således udbygge de 193 kampe/15 mål, han allerede står noteret for.

Der resterer stadig uafklarede spørgsmål om blandt andre Kristian Lindberg, Mathias "Malte" Johannsen, Lukas Giessing og Nicolai Jessen, der alle har kontraktudløb 30. juni.