Arsenal har skuffet i Premier League i denne sæson, men kan åbenbart godt levere varen i Europa.
Onsdag vandt manager Arsene Wengers mandskab således med 2-1 i gruppe F, da græske Olympiakos var på besøg på Emirates Stadium.
Den unge midtbanespiller Alex Chamberlain åbnede målscoringen, da han efter otte minutter afsluttede med et velplaceret skud over for et alt for passivt græsk forsvar.
Den gode Arsenal-indledning fortsatte lidt senere, da Andre Santos øgede til 2-0. Santos fik sin aflevering til Marouane Chamakh blokeret, men fulgte selv op og udbyggede føringen til stor glæde for Wenger på sidelinjen.
Det hele blev lidt mere nervøst, da grækerne fik reduceret på et hovedstød efter en halv time. Markeringerne var helt væk, da David Fuster kunne heade bolden i mål til 1-2.
Arsenal har med sejren fire point i gruppe F, der toppes af franske Marseille, der har seks point efter onsdagens 3-0-sejr over Borussia Dortmund. Tyskerne har et enkelt point, mens Olympiakos er uden point.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned