Nyt på Folketidende.dk: Se alle NFC's kampe live

Som abonnent på Folketidende kan du få adgang til alle NFC's kampe i næste sæson.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Fremover kan alle Nykøbing FC's kampe i 2. division streames live på Folketidende.dk. Folketidende har købt rettighederne til at streame de 32 hjemme- og udekampe i den kommende sæson, der begynder med en udekamp mod FC Helsingør fredag 2. august.

Den kamp kan altså ligesom de 31 øvrige ses uden at rejse sig fra liggestolen. Kampene vises som et del af FolketidendePlay.

- Som en del af vores digitale transformation har vi valgt at udvide vores digitale tilbud med et helt nyt abonnementsunivers på folketidende.dk. Det nye FolketidendePlay-univers er et led i vores strategi om at betyde mere for flere. Vi vil gerne skabe sammenhængskraft og være et samlende element i dagligdagen og vi begynder med fodbold som er en af de sportsgrene, som kan samle flest på tværs af køn og alder, siger Michael Mistarz Benzon, kommerciel direktør i Folketidende Gruppen.

- NFC er vores lokale tophold, så da muligheden bød sig for at erhverve rettighederne til at vise deres kampe i 2. division, var det oplagt at slå til. Med det nye univers øger vi også vores gode samarbejde med klubben. Vi giver muligheden for at følge alle kampe, både ude og hjemme, hvilket ikke kun vil glæde fodboldfans, men forhåbentligt også vil tilskynde flere til at støtte holdet på stadion.

Gratis for abonnenter

Der kan digitalt købes adgang til at streame hele sæsonen for 499 kroner, eller man kan købe adgang til en enkelt kamp for 49 kroner. Nuværende abonnenter får adgang til kampene.


Køb adgang til kampene her



- FolketidendePlay bliver en del af vores eksisterende abonnementspakker, så her tilføjer vi en øget og betydelig værdi for vores abonnenter. Vi sætter stor pris på vores mange abonnenter, så derfor skal de naturligvis som en del af deres abonnement, have adgang til det nye univers, som en tilføjelse til de mange andre fordele, de har med vores Fordelsklub, Folketidende Fordele, siger Michael Mistarz Benzon.

Kampene filmes med AI-kameraer, der er installeret på alle stadions i 2. division, og alle kampene vises med kommentatorlyd.

NFC-formand: Vi er glade

Formanden for Nykøbing FC, Rasmus Nagel, er tilfreds med, at det nu bliver muligt at live-streame Nykøbing FC's kampe:

- Vi er glade for, at rettighederne til at vise vores kampe er landet hos det lokale mediehus. Det giver en meget tættere og nærværende dækning af vores klub og vores lokale talenter. Samtidig giver det muligheden for, at vores fans stadig kan følge os tæt, når vi spiller på udebane.

- Derudover kan alle, som ikke længere bor på Lolland-Falster, nu også se vores kampe og heppe med på afstand, siger Rasmus Nagel til Folketidende

Køb adgang til kampene her

Se NFC's kampe i 2. division på Folketidende.dk

Folketidende har købt rettighederne til at vise alle Nykøbing FC's kampe i 2. division. De kan ses på FolketidendePlay - Folketidende.dk/Play.

Folketidende abonnenter får adgang til kampene som en del af deres abonnement.

For de, der ikke har et abonnement, er der to muligheder: 

  • Tegn et Play abonnement, hvor der kun er adgang til NFC's kampe på Play. Det gøres på Folketidende.dk/Play
  • Tegn et Folketidende abonnement, der giver adgang til det hele inkl. Play. Det gøres på Folketidende.dk/abonnement

FolketidendePlay abonnement for den kommende sæsons 32 kampe koster 499 kroner. Adgang til en kamp - 24 timer - koster 49 kroner. 

Kampene kan naturligvis ses på mobil, tablet, pc og TV.

Abonnementet på NFC-kampe via FolketidendePlay kan købes fra i dag på Folketidende.dk/Play