OB gik igen i stå efter føringsmål

Det er åbenbart ikke entydigt godt for OB at komme foran i et SAS Liga-opgør. Gennem den første time af mandagens 1-1-kamp mod AaB udspillede fynboerne de nordjyske gæster gang på gang, men så kom OB foran.

- Lige efter målet til 1-0, har vi en dårlig periode. Der trækker vi os tilbage på banen, og så får AaB chancer for første gang i kampen. På en af dem scorer de. Sådan er fodbold nogle gange, siger OB-træner, Lars Olsen.

Han er tilfreds med sit holds spil i kampen, men langt fra tilfreds med resultatet. OB vadede i chancer, mens AaB dårligt havde flere end den, det nordjyske mandskab scorede på.

- Vi burde vel have ført med to-tre mål ved pausen. Det er bare ikke godt nok, at vi ikke får scoret på flere af vores mange chancer, mener Lars Olsen.

OB har flere gange i sæsonen overladt initiativet til modstanderen efter et føringsmål, og det irriterer træneren.

- Det er ikke godt nok, men denne gang var den dårlige periode ret kort. Det er trods alt positivt, siger Lars Olsen.

Med en sejr kunne OB have skabt et hul på tre point ned til FCK og Esbjerg, men i stedet indtager fynboerne nu SAS Ligaens førsteplads med et smalt forspring på et point.

/ritzau/

Lars Olsen er skuffet over, at OB gik i stå efter at være kommet foran 1-0 mod AaB i kampen, der endte 1-1. Det er sket før i sæsonen.

Offentliggjort Sidst opdateret