Pierre-Emile Højbjerg lejes ud til franske Marseille
Pierre Emile Højbjerg var på banen i alle Danmarks fire kampe ved sommerens EM heriblandt ottendedelsfinalen mod Tyskland. Nu skifter han på en lejeaftale til franske Marseille. (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Efter fire sæsoner i Tottenham skal Pierre-Emile Højbjerg spille for Marseille det næste år på en lejeaftale.
Landsholdsspilleren Pierre-Emile Højbjerg trækker i den kommende sæson i en ny fodboldtrøje efter fire år i Tottenham.
Højbjerg skifter til franske Marseille på en etårig lejeaftale, skriver Tottenham på det sociale medie X mandag aften.
Marseille har desuden forpligtet sig til at gøre aftalen permanent, lyder det fra Tottenham i opslaget.
I en nyhed på klubbens hjemmeside skriver Marseille dog, at der er tale om en købsklausul i lejeaftalen.
28-årige Højbjerg havde i den forgangne sæson svært ved at få en plads i Tottenhams startopstilling, og det var derfor ventet, at han ville søge en ny udfordring denne sommer.
Det bliver altså i den franske Ligue 1, hvor han i Marseille får den tidligere Brighton-manager Roberto De Zerbi som træner.
Marseille sluttede i sidste sæson som nummer otte i Ligue 1 og nåede semifinalen i Europa League.
Pierre-Emile Højbjerg har i sine fire sæsoner i Tottenham spillet 184 kampe, hvor det er blevet til ti mål.
For det danske landshold har Højbjerg spillet 81 kampe og scoret ti mål siden debuten i 2014.
Ved EM denne sommer startede han inde på den danske midtbane i alle de fire kampe, det blev til for Danmark.
Før Tottenham spillede Højbjerg fire sæsoner for engelske Southampton, der i 2016 købte danskeren i Bayern München.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie