Der er ingen grund til at stille flere spørgsmål til Lyons vilde 7-1-sejr over Dinamo Zagreb i Champions League, hvilket kostede Christian Eriksen og Ajax Amsterdam et overraskende exit fra turneringen.
Det mener i hvert fald præsidenten for det europæiske fodboldforbund (Uefa), franskmanden Michel Platini.
- Det er rimeligt at stille spørgsmål ved så stor en målscore, men jeg respekterer til fulde Champions League-institutionen, og derfor nærer jeg ingen tvivl om integriteten af undersøgelsen, siger Platini ifølge AFP til den græske avis Sportday.
Uefa-præsidenten mener, at resultatet reflekterer "en dårlig dag" for Zagrebs forsvar og målmand.
- Hvorfor var der ingen, der stillede spørgsmål ved Valencia-Genk, som endte 7-0? Der vil kun ske en undersøgelse af en kamp, hvis der er sket noget mistænkeligt, som dommeren eller observatørerne har spottet, siger Michel Platini.
Lyon spillede sig videre til knockout-kampene med storsejren, mens Ajax Amsterdam blev den store taber.
Ajax havde før kampen et forspring på syv i målscore, og derfor følte hollænderne inden sidste spillerunde i gruppen, at de havde rigtig gode chancer for avancement.
Lyon scorede dog en masse mål på meget kort tid. Franskmændene nettede syv gange på bare 30 minutter.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned