Lukas Podolski er den vigtigste spiller for FC Köln, hvilket klubbens træner Ståle Solbakken har erklæret flere gange på det seneste, og det beviste den tyske landsholdsspiller igen tirsdag aften.
FC Köln var på vej mod et nederlag til Mainz i Bundesligaen, da Lukas Podolski sendte bolden i nettet via stolpen på et langskud med fem minutter igen.
Noget tyder på, at Podolski er blevet glad for sin norske træner, som oprindeligt fratog ham anførerrollen, for han for direkte ud til den tidligere FC København-træner og festede som en vild sammen med holdkammeraterne.
Ståle Solbakken var tydeligvis lettet, og nordmanden nåede samtidig at give sine spillere en del taktiske anvisninger.
Men der blev ikke scoret yderligere i Bundesliga-kampen, hvilket betyder, at FC Köln ligger nummer 10 nu med 21 point, mens Mainz, der havde Bo Svensson på holdet, ligger nummer 12 med 18 point.
Sami Allagui bragte Mainz 05 foran på et hovedstød efter 70 minutter.
Lukas Podolski scorede begge mål, da FC Köln spillede 2-2 mod Stuttgart 3. december.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned