Profil tabt for NFC: Skifter til udlandet

Elias Gärtig, der gemmer sig bag en AGF-spiller, skal i næste sæson tørne ud under varmere himmelstrøg. Arkivfoto: Ingrid Riis

21-årige Elias Gärtig er tabt for Nykøbing FC. Den talentfulde forsvarsspiller skifter tilværelsen på Falster ud med en udenlandsk klub.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: 21-årige Elias Gärtig har været en af støttepillerne hos cheftræner Claus Jensen i 2. division og stærkt medvirkende til pladsen i oprykningsspillet, men den 192 centimeter høje forsvarsklippe kigger ind i et eventyr, når han rejser til Las Vegas om kort tid.

Elias Gärtig har via en norsk agent indgået aftale med Las Vegas Lights, der spiller i den næstbedste række, og de næste 18 måneder skal den unge falstring leve af at spille fodbold på fuld tid.

Han har været på besøg i spillebyen, hvor temperaturen danser omkring 45 grader, og efter ungdomstid i NFC, Brøndby IF og seniortid i BK Frem og NFC skifter han nu adressen i Rødovre ud med en meget spændende lokation i Las Vegas.

Se NFC's kampe i 2. division på Folketidende.dk

Folketidende har købt rettighederne til at vise alle Nykøbing FC's kampe i 2. division. De kan ses på FolketidendePlay - Folketidende.dk/Play.

Folketidende-abonnenter får adgang til kampene som en del af deres abonnement.

For de, der ikke har et abonnement, er der to muligheder: 

  • Tegn et Play abonnement, hvor der kun er adgang til NFC's kampe på Play. Det gøres på Folketidende.dk/Play
  • Tegn et Folketidende abonnement, der giver adgang til det hele inklusive Play. Det gøres på Folketidende.dk/abonnement

FolketidendePlay abonnement for den kommende sæsons 32 kampe koster 499 kroner. Adgang til en kamp - 24 timer - koster 49 kroner. 

Kampene kan naturligvis ses på mobil, tablet, pc og tv.

Abonnementet på NFC-kampe via FolketidendePlay kan købes fra i dag på Folketidende.dk/Play.

Han kan dog først skifte adresse, når papirarbejdet med visum er i orden, og den centrale forsvarsspiller, der også har været anfører for NFC, satser på fodbolden og skal ikke studere ved siden af jobbet hos Las Vegas Lights.

Det lå i kortene, at han ikke skulle fortsætte under cheftræner Claus Jensen, og danske klubber, blandt andre Kolding IF, har haft hans navn på blokken. Men det var eventyret i Las Vegas, som trak mest.

- Jeg har fået en chance for at opleve USA samtidig med at spille i den næstbedste række ved navn USL, og det glæder jeg mig naturligvis rigtig meget til, siger Elias Gärtig, der er ud af en rigtig fodboldfamilie.

Faderen, Karsten, har spillet i B. 1901 og siden NFC, og lillebroder Oskar er godt på vej til at blive fast inventar i midterforsvaret, hvor han nåede at spille sammen med storebror. Fodboldfamilien tæller også talentfulde Albert, der spiller på U/19 drenge divisionen, og det yngste skud på stammen, Kalle, der spiller på Nykøbings U/11-hold med faderen som træner.

LUFFE

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu