Rasmus Thelander scorer to gange i ny AaB-sejr
AaB-fansene skal i denne sæson tage sig til takke med fodbold på næstbedste niveau. (Arkivfoto). Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Der er ikke scoret på AaB i landets næstbedste fodboldrække, og forsvarsspillerne leverer også offensivt.
Superliganedrykkerne fra AaB har fået en perfekt indledning på livet i landets næstbedste fodboldrække.
Søndag vandt AaB hjemme med 4-0 over Fredericia, og det var nordjydernes tredje sejr i tre kampe. Dermed topper AaB også 1. division med ni point. Det samme antal har Hobro, men AaB's målscore på 8-0 betyder, at aalborgenserne har førstepladsen.
Oliver Ross bragte AaB foran med 1-0 allerede i det 9. minut. Rasmus Thelander gjorde det både til 2-0 og 4-0 efter pausen. Den brasilianske offensivspiller Allan Sousa var manden bag 3-0-målet.
Tidligere søndag vandt Sønderjyske med 4-1 ude over Næstved, som står noteret for lutter nederlag efter tre kampe.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned