Riis efter Contador-angreb: Forrygende

Bjarne Riis fik for første gang set sin nye stjerne Alberto Contador for fuld udblæsning på fredagens 3. etape af Volta ao Algarve.

Spanieren angreb på den afsluttende stigning og blev nummer tre, og den danske holdejer for Saxo Bank-Sungard kunne lide, hvad han så.

- Det er jo forrygende at se, at Alberto er så velkørende efter den megen turbulens, der har været omkring ham, siger Bjarne Riis til holdets hjemmeside.

Løbet er Alberto Contadors første, siden han tirsdag blev frikendt i sagen om den positive test for det forbudte stof clenbuterol, der blev taget under sidste års Tour de France. En sag, som har truet med at give den tredobbelte Tour-vinder to års karantæne.

Ud over Contadors overbevisende indsats så hæfter Bjarne Riis sig ved holdets store indsats med at køre de tidligere udbrydere ind og aflevere spanieren for foden af den 2,7 kilometer lange afsluttende stigning, Alto do Malhão.

- Resultatet i dag kom i høj grad i stand på baggrund af en fantastisk holdindsats, og jeg ved, at han (Contador) også sætter stor pris på den hjælp, han fik. Vi forsøgte at lægge pres på, og da flere begyndte at falde fra feltet, kørte Alberto væk. Holdet er i verdensklasse, siger Bjarne Riis.

Etapen blev vundet af Team Skys Steve Cummings, der også fører i den samlede stilling med seks sekunder ned til netop Contador. Contador har vundet løbet de seneste to år. Sidste etape køres søndag og er en godt 17 kilometer lang enkeltstart.

/ritzau/

Bjarne Riis synes, at det er forrygende at se en velkørende Alberto Contador i Volta ao Algarve.

Offentliggjort Sidst opdateret