Schweizere siksakker sig til VM-guld i holdkonkurrence
Schweizerne var 0,77 sekunder hurtigere end Østrig i finalen i holdkonkurrencen i Åre. Foto: Denis Balibouse/Reuters
Denis Balibouse/Reuters
Skiløberne fra Schweiz var stærkest i finalen mod naboen Østrig i holdkonkurrencen ved alpin-VM.
Schweiz kunne tirsdag lade sig hylde som vinder af holdkonkurrencen ved alpin-VM i svenske Åre.
Schweizerne slog naboerne fra Østrig i finalen, men det holdt hårdt i en tæt finale, der blot blev vundet med 0,77 sekunder.
Bronzemedaljerne gik til italienerne, der i en dramatisk dyst vandt i sidste øjeblik, fordi tyskeren Linus Strasser blev diskvalificeret.
I holdkonkurrencen dyster to mænd og to kvinder fra hvert land mod hinanden i slalomstil side om side.
Med andre ord gælder det om at komme hurtigst ned ad bjerget flest gange.
På vejen til finalen besejrede schweizerne Belgien i ottendedelsfinalen, Sverige i kvartfinalen og Tyskland i semifinalen.
Finalepladsen blev sikret i en tæt dyst, der endte 2-2. Derfor blev det Schweiz' samlede tid på 48,75 sekunder, som blev afgørende.
Den var 0,20 sekunder hurtigere end tyskernes samlede tid.
Og i finalen blev det igen en tæt affære. Schweiziske Wendy Holdener lagde ud med at bringe Schweiz foran 1-0.
Men en hurtig udligning af Michael Matt bragte med det samme spændingen tilbage i finalen.
Østrig kom også på 2-1, og så var det den allersidste duel, som skulle fordele guld og sølv.
Her var schweizeren Ramon Zenhäusern mere end et halvt sekund hurtigere end østrigske Marco Schwarz. Tiden 48,13 sekunder rakte derfor lige nøjagtig til schweizisk guld.
- Vi har et stærkt hold og en god holdånd. Vi kæmpede for det, og det er så fedt at kæmpe mod de andre skiløbere.
- Selv om vi slog Sverige ud, fik vi opbakning, og det var vi glade for. Publikum var fantastisk, siger Wendy Holdener ifølge nyhedsbureauet AFP.
Efter tirsdagens konkurrence topper Schweiz medaljelisten ved alpin-VM. Schweizerne har skaffet fire medaljer, hvoraf to er af guld.
Italien og Norge har begge vundet tre medaljer.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned