Sharapova vil have skovlen under rivalen
Den russiske tennisspiller Maria Sharapova slutter et fornemt 2012 af på verdensranglistens andenplads, men målet for næste år er ikke nødvendigvis at sætte sig på kvindernes ranglistetop.
Sharapova vil i stedet gå hårdt efter at vinde Wimbledon, når næste udgave af den berømte græsturnering bliver spillet i London næste sommer.
Det kræver, at hun vipper suveræne Serena Williams af pinden. Williams har vundet Wimbledon fem gange og slog i øvrigt Sharapova tre gange i løbet af 2012. Det er russeren noget træt af.
- Hun spiller meget fysisk tennis, og når hun er i topform, er det meget svært at slå hende, men jeg vil forsøge at tage revanche næste år, siger Maria Sharapova ifølge Reuters.
Williams vandt i den netop overståede sæson både Wimbledon og OL, som blev spillet på samme anlæg.
Netop den olympiske finale var et af Sharapovas tre nederlag til den amerikanske rival.
- Dette år var lidt specielt på grund af OL, men mit hovedmål næste sæson vil helt sikkert være Wimbledon, siger Sharapova.
Hun vandt turneringen som 17-årig i 2004, men måtte i den seneste udgave forlade Wimbledon allerede efter fjerde runde efter et nederlag til Sabine Lisicki.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned