Skjern leverer overskud for femte år i træk
Skjerns håndboldherrer kan juble over en fortsat sund økonomi. Foto: /ritzau/Mikkel Berg Pedersen
/ritzau/Mikkel Berg Pedersen
Forretningen i Skjern Håndbold fungerer fint, og klubben har præsteret sorte tal på bundlinjen endnu en gang.
Skjern Håndbold kan for femte år i træk præsentere et beskedent overskud. Dermed har klubben overskud for 10. gang på 11 år.
Det slog bestyrelsesformand Carsten Thygesen fast, da 50 af klubbens aktionærer tirsdag aften var samlet til den årlige generalforsamling.
Det fremgår af årsrapporten fra 2016/2017, at Skjern Håndbold A/S leverede et overskud på godt 100.000 kroner, og det skyldes flere ting.
- Vi har oplevet en lille stigning i omsætningen blandt andet takket være sportslig succes, mange trofaste sponsorer og endnu flere tilskuere på lægterne.
- Vi kan igen konstatere, at betydningen af at have gode faciliteter er afgørende, siger Carsten Thygesen til klubbens hjemmeside.
Bestyrelsesformanden giver et eksempel på den økonomiske udvikling.
- På to år er er omsætningen per hjemmekamp - hvad angår entréindtægter og salg i boder - blevet fordoblet, siger han.
Under generalforsamlingen blev bestyrelsen og revisionsfirmaet PWC genvalgt.
Klubbens egenkapital udgør 4,1 millioner kroner, og dermed lever Skjern op til Dansk Håndbold Forbunds krav om solvens.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned