Selv om det blev forsøgt i timerne efter FCK's historiske Champions League-præstation, så holder Ståle Solbakken fast i sine fremtidsplaner, som betyder, at han forlader klubben til sommer for et halvt år senere at blive norsk landstræner.
- Jeg ved, at jeg er en god klubtræner, måske kan jeg også vise, at jeg er en god landstræner, siger han.
Adspurgt, hvor attraktivt et norsk landstrænerjob føles i sammenligning med udsigten til nu at skulle spille 1/8-finale i Champions League med FCK, siger han.
- Det har jeg ikke tænkt over. Det kan ikke blive meget større end dette. Men jeg vil ikke sammenligne det med noget, slår han fast.
- Da jeg besluttede, at stoppe i FCK, så var det meget fordi, man kommer til at punkt, hvor man har gjort det samme i lang tid.
Med henvisning til, at han i sin karriere som spiller faldt om og nær var død, siger han:
- Jeg har været her i 5½ år til sommer, i den samme klub, på det samme stadion, spillet mod de samme modstandere, som er blevet slået næsten hver gang. Så er det måske vigtigt at prøve noget nyt, før jeg dør igen.
Som en del af fremtidsplanlægningen har Solbakken udsigt til et halvt års sabbat fra trænergerningen, og måske man aner, at han åbner han en flig af en dør for, at FCK måske kan få glæde af succestræneren i den periode.
I hvert fald er han ikke mere dogmatisk om fremtiden, end at han siger.
- Som det er nu, så stopper jeg til sommer.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned