Spansk landstræner lufter harme over kontraktsituation
Luis de la Fuente mener, at han burde være blevet tilbudt en ny og forbedret kontrakt for længst. (Arkivfoto). Foto: Afp7 Vía Europa Press/Ritzau Scanpix
På et pressemøde inden mødet med Danmark lod Luis de la Fuente forstå, at han er utilfreds med forbundet.
Store præstationer i sportens verden kaster ofte forbedrede kontrakter af sig. Sådan bør det i hvert fald være, mener Spaniens fodboldlandstræner Luis de la Fuente.
På pressemødet forud for Nations League-mødet med Danmark i Murcia lørdag luftede de la Fuente sin utilfredshed med, at Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) endnu ikke har tilbudt ham en ny kontrakt efter sommerens EM-triumf.
- Jeg har stadig de samme betingelser, som da jeg blev forfremmet fra U21-landsholdet. Det ville have været fair, hvis jeg allerede havde fået tilbudt en ny kontrakt, siger han ifølge Marca.
Forfremmelsen til landstræner for A-landsholdet skete i 2022, efter at Luis Enrique stoppede på posten, og de la Fuente fik hurtigt succes.
I 2023 førte han holdet til sejr i Nations League, og i sommer blev det altså til triumf ved EM-slutrunden i Tyskland.
63-årige de la Fuentes nuværende kontrakt løber til og med VM i 2026.
- Jeg ved ikke, om det samme ville være sket med Luis Enrique, siger de la Fuente og gør opmærksom på, at han får tilbud fra anden side.
- Jeg har fået tilbud, hvilket jo er forventeligt. Men det er det her ikke. Jeg tror ikke, at det nogensinde er sket før, at en europamester står uden en kontrakt.
At stå uden kontrakt er nok en tilsnigelse, eftersom hans nuværende aftale altså løber knap to år endnu. Men han føler i hvert fald ikke, at forbundet anerkender hans præstationer.
I 23 kampe under de la Fuente har Spanien vundet de 18 og blot tabt 2.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned