STÆRK OG OVERBEVISENDE SEJR I VIBORG

Stor jubel blandt NFH-pigerne efter sejren over Viborg. Foto: Johnny Pedersen

NFH har i den grad fundet melodien i øjeblikket og banker på helt i toppen af kvindernes Håndboldliga.

Offentliggjort Sidst opdateret

VIBORG, FOLKETIDENDE: NFH har fundet storformen på det helt rette tidspunkt.

Sidste onsdag blev det til en flot sejr på 32-27 over Team Esbjerg og ind i mellem det blev Viborg sendt ud af European League over to kampe.

Viborg var igen modstanderen her til aften i Håndboldligaen og også her var NFH det klart stærkeste hold.

Foto: Johnny Pedersen

Efter to europæiske kampe mod hinanden var det to hold, der kendte hinanden indgående, men det var NFH der første gang tog en tomålsføring ved stillingen 6-4.

Den blev udbygget til 11-8 inden Viborg igen fik kontakt. NFH trak fra igen op mod pausen og førte 15-12 ved halvtid.

Efter pausen løb falstringerne ind i angrebsmæssige vanskeligheder i halvegens første minutter, da Viborg gik lidt længere frem i forsvaret, og ved stillingen 18-18 var kampen helt åben igen, da hjemmeholdets Ida-Marie Dahl havde scoret fire gange i træk.

Foto: Johnny Pedersen

NFH-træner Jakob Larsen ville de anderledes og tog en timeout. Den havde stor effekt. Amalie Wulff kom på banen og dirigerede angrebsspillet fremragende og scorede et par vigtige energimål samtidig med at Elma Halilcevic var sikkerheden selv fra fløjen.

I nogle forrygende minutter kom NFH foran 25-19 og så sig ikke siden tilbage, da Cecilie Greve samtidig diskede op med nogle store redninger i målet.

Foto: Johnny Pedersen

31-22 førte NFH som det største i de sidste minutter, hvor Viborg fik lov at pynte en smule på resultatet.

Men true den samlede sejr på 33-26 kunne de på ingen måde, og NFH kan med sejren igen indtage tredjepladsen i kvindernes Håndboldliga.

Læs meget mere om kampen i Folketidende fredag.