Stolt Højlund stråler af lykke efter hattrick
Rasmus Højlund var her, der og alle vegne i Parken torsdag aften, hvor han scorede hattrick mod Finland. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Rasmus Højlund kronede sin første start på A-landsholdet med et hattrick - og fik opfyldt en drengedrøm.
Rasmus Højlund var jublende glad, da han med kampbolden mellem hænderne gjorde status over sin første A-landskamp fra start, der endte med et hattrick i 3-1-sejren over Finland.
- Det er en drengedrøm, og jeg er så pissestolt, siger Rasmus Højlund til TV 2.
- Jeg var lidt nervøs, men jeg glædede mig også rigtig meget til kampen. Jeg føler, jeg har haft gang i nogle gode måneder i Atalanta, og jeg følte mig klar til det her. Så det var bare med at komme ud over stepperne.
I gennem hele kampen viste han stor målnæse, ekspertise i forskellige typer afslutninger og god fysik og bevægelse. Til publikums udelte begejstring.
- Det her er den fedeste oplevelse indtil videre. Det var megafedt, og det er noget, jeg har set frem til hele mit liv. Det er så stor en drøm at starte inde i Parken, siger Rasmus Højlund til TV 2.
Han scorede sit første mål til 1-0 efter 21 minutter, da han timede sit løb til et indlæg perfekt og stødte bolden i mål fra kanten af det lille felt.
I anden halvleg bragte han Danmark på 2-1 efter 82 minutter - denne gang igen tæt under mål, men på hovedet - før han i overtiden tæmmede et afrettet indlæg med brystet og sparkede bolden over i det lange hjørne.
Undervejs brændte han en mulighed alene med finnernes målmand Lukas Hradecky og måtte også se keeperen redde et af sine hovedstød på flotteste vis.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie