Svensk EM-målmand: England er overvurderet
Den svenske målmand Andreas Isaksson er ikke bekymret før fredagens kamp i EM's gruppe D mod England i Kijev.
PSV Eindhoven-målmanden, som tidligere har spillet for Manchester City, mener, at kun en enkelt engelsk spiller, Wayne Rooney, har verdensklasse.
- Rooney er den største stjerne, de har. Derudover har de dygtige spillere, men ikke med verdensklasse, siger Andreas Isaksson til Aftonbladet.
Meget heldigt for svenskerne afsoner netop Wayne Rooney sin anden og sidste karantænedag ved EM i fredagens kamp.
Manchester United-angriberen fik karantænen efter et rødt kort i den sidste EM-kvalifikationskamp mod Montenegro sidste år.
Andreas Isaksson mener, at det engelske landshold bliver sat op på en piedestal, hvor det slet ikke hører hjemme.
- De vil også være verdensmestre hver gang. Det er de jo ikke. Jeg synes ikke, at de har holdet til det, siger målmanden.
England har trods store traditioner på klubplan blot været i en enkelt stor finale i landsholdsregi.
Det var helt tilbage i 1966, da England besejrede det daværende Vesttyskland i VM-finalen i London.
Kampen mellem Sverige og England bliver spillet klokken 20.45.
Ikke mindst Sverige har brug for point efter 1-2-nederlaget til Ukraine i den første kamp.
England spillede 1-1 mod Frankrig i holdets første kamp ved EM.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned