Svømmeboss tror på to danske OL-medaljer

- Den officielle målsætning er på to medaljer og fem finaler.

- Der er flere svømmere, der arbejder med en målsætning om OL-medaljer, men de eneste to, der har meldt det klart ud, er Lotte Friis og Jeanette Ottesen, siger Lars Sørensen.

Med de to verdensmestre i spil mener han, at det er en meget seriøs målsætning, selvom der er forskel på de to mesterskaber.

- Alting er sværere til et OL, fordi der er mere pres på, og alle giver sig lidt ekstra. Men det gør vi også, så vi holder fast i at få det bedste OL nogensinde, siger Lars Sørensen.

Han tilføjer, at man i den sammenhæng skal se bort fra Inge Sørensen, kendt som Lille henrivende Inge, der i 1936 som kun 12-årig vandt bronzemedalje i 200 meter brystsvømning ved de olympiske lege i Berlin.

- Hende synes jeg ikke rigtig, man kan tælle med, siger elitechefen og ser frem mod sommerens OL, hvor både Lotte Friis og Jeanette Ottesen allerede har kvalificeret sig.

/ritzau/

Der bliver ikke sat karat på medaljerne, men antallet af medaljer tør elitechef i Dansk Svømmeunion, Lars Sørensen, godt sætte på de danske svømmeres præstationer ved OL i London.

Offentliggjort Sidst opdateret