Team Esbjerg banker tysk bundprop i Champions League
Mette Tranborg scorede fem gange, da Team Esbjerg slog Bietigheim. (Arkivfoto) Foto: John Randeris/Ritzau Scanpix
John Randeris/Ritzau Scanpix
I sidste runde af gruppespillet vandt Team Esbjerg klart over Bietigheim. Odense tabte i Dortmund
Reelt var resultatet ligegyldigt, men Team Esbjerg kan i hvert fald tage en succesoplevelse med fra sidste runde i gruppespillet i Champions League.
På hjemmebane vandt vestjyderne klart med 37-29 over tyske Bietigheim og slutter gruppen med 12 point efter 14 kampe.
Allerede før kampen stod det klart, at esbjergenserne ville ende på sjettepladsen i gruppen, og heller ikke for tyskerne var der noget på spil.
Bietigheim var uden chance for at avancere fra sidstepladsen i gruppen.
På banen var der da også solid forskel på den aktuelle nummer tre i den danske liga og nummer tre i den tyske.
Team Esbjerg var ikke bagud på noget tidspunkt i kampen, hvor bagspillerne Kristine Breistøl, Mette Tranborg og Sonja Frey havde krammet på det tyske forsvar.
Efter en firemålsføring ved pausen udbyggede esbjergenserne forspringet i anden halvleg og sluttede med en sejr på otte overskydende træffere.
Team Esbjerg møder i ottendedelsfinalen det franske hold Brest Bretagne, som har den danske landsholdskeeper Sandra Toft mellem stængerne.
Første kamp spilles i første weekend i marts.
I søndagens andet dansk-tyske opgør tabte Odense Håndbold med 24-32 på udebane til Dortmund.
Allerede i første halvleg anede man, hvor det bar hen. Dortmund var foran 15-8 undervejs og havde en føring på fem mål ved pausen.
Fynboerne havde svært ved at passere Isabell Roch i Dortmund-målet, som leverede hele 16 redninger og sluttede med en redningsprocent på 42.
Lois Abbingh måtte således bruge 18 forsøg på at gøre sig til Odense-topscorer med otte fuldtræffere i kampen.
Uanset resultatet stod det på forhånd klart, at Odense ville slutte gruppen som nummer fire.
Holdet møder Vipers Kristiansand fra Norge i første knockoutrunde.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned