Det er to mentale bjerge, Team Esbjergs håndboldkvinder skal bestige, når de i weekenden for første gang i klubbens historie spiller Final 4 i Champions League.
Kvindehåndboldens klubmastodont Györ fra Ungarn venter i semifinalen. I Budapest. Med op mod 20.000 fans på lægterne i Europas største håndboldhal. Det kræver i sig selv mental styrke at mobilisere troen på sejr i det opgør.
Derudover skal spillerne også ryste den enorme skuffelse fra tirsdagens dramatiske nederlag i den afgørende DM-finale mod Odense af sig.
- Det var skuffende for dem at gå ud fra DM-finalen på den måde, de gjorde. Det har helt sikkert været ekstremt hårdt mentalt at skulle rejse sig fra det, siger den tidligere landsholdsspiller Lærke Møller, der nu er ekspert hos TV 2 Sport.
Esbjerg førte undervejs i den tredje og afgørende finalekamp med seks mål, men formøblede det. Med to sekunder igen fik landsholdsprofilen Mette Tranborg alligevel muligheden i helt fri position for at udligne og bringe kampen i forlængelse. Men hun ramte overliggeren.
En grum skæbne for Tranborg og holdkammeraterne, som i minutterne efter lignede en flok spillere, der aldrig ville få lyst til at spille håndbold igen.
Det skal de dog allerede lørdag i Budapest. Ifølge Viaplays håndboldekspert Trine Nielsen, som tidligere har vundet OL-guld med Danmark, kan det faktisk være en fordel, at en så stor kamp kommer lige efter skuffelsen.
- Skuffelsen fylder meget, men nogle gange kan det være rigtig rart ret hurtigt at skulle i gang med noget andet stort, siger hun.
- Final 4 i Champions League er større end DM, så det er en større ting, de trods alt skal. Det lyder voldsomt at sige om en DM-finale, men det var ikke sæsonens højdepunkt. Sådan er det, når man står i Final 4.
Mere end de mentale eftervirkninger fra selve den dramatiske DM-afslutning er det kampbilledet især i anden halvleg, som hun fandt bekymrende for vestjyderne.
- Der var mange spillere, som faldt ud, da tingene skulle afgøres, i stedet for at stemple ind. Der ligger et stort mentalt arbejde som helhed for truppen, mener hun.
Det er første gang i otte år, at Danmark har en repræsentant blandt de fire sidste hold i kvindernes Champions League.
Senest det skete, var i 2014, hvor FC Midtjylland (nu Herning-Ikast, red.) var med. Her agerede netop Györ stopklods. Danskerne tabte også bronzekampen efterfølgende.
Dengang var Lærke Møller playmaker for det FCM-hold, som tabte semifinalen til selv samme Györ. Også i Budapest.
Både Møller og Trine Nielsen kalder ungarerne for klare favoritter, men hvis Esbjergs norske stjerne Henny Reistad kan få det danske angrebsspil til at sidde, er finalemulighederne bestemt til stede, mener de begge.
- Når Esbjerg spiller på sit topniveau, så spiller holdet lige så godt som de bedste i verden. Derfor har jeg også en tro på, at Esbjerg godt kan vinde den kamp, lyder det fra Lærke Møller.
Semifinalen spilles lørdag klokken 15.15. I finalen venter vinderen af opgøret mellem franske Metz og de forsvarende CL-mestre, norske Vipers Kristiansand.
/ritzau/
Seneste artikler
Mæglere mærker boligboom på Lolland: - Der står op til 10 købere hver gang
- Jeg kunne godt være blevet lidt længere her i Allinge
Her er revyens første numre: - Den lokale badboy kommer hjem
NFC i problemer: Skal redegøre for økonomisk rod
Rullepølsemad blev til kro-familie: På Femø kan alt lade sig gøre
Mest læste artikler
Politiet advarer bedragere: - Vi skal nok få fat i jer!
Til salg-skiltet er borte: Nu er der nyt om milliondyr villa
Her er den nye købmand: - Vi har store planer for Nykøbing
Lastbil ramte bro i Maribo
Lolland stikker af på boligmarkedet: Så meget er huspriserne steget