Team Sydhavsøerne tog for tidlig fyraften
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Tabte helt unødvendigt med 29-28 til HØJ.
Team Sydhavsøerne sluttede 1. division med at smide en sikker hjemmesejr og tabte 29-28 efter at have ført 27-22 fem minutter før tid.
Inden kampen var det afgjort at Team Sydhavsøerne var sikret oprykningskampe, mens HØJ havde deres på det tørre og uden for nedrykningsfare.
Opgøret bar derfor præg af at der ikke var det helt store på spil.
Team Sydhavsøerne skiftede flittigt ud, og gennem hele kampen sad profilerne Kristian Lund Vukman og Mikkel Kaagaard på udskiftningsbænken og de kom aldrig i kamp.
HØJ gav dog aldrig op og blev belønnet med sejren til sidst, da Team Sydhavsøerne gik fuldstændig i stå og tabte de sidste fem minutter med 7-1.
Morten Damgaard var forrygende spillende og scorede 10 gange for Team Sydhavsøerne, der nu kan se frem til oprykningskampene mod Tønder Skærtorsdag og 2. pinsedag.
Læs alt om kampen i Folketidende mandag.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned