Thomas Bjørn slutter stærkt af i British Open
Foto: Andrew Yates /Scanpix
Andrew Yates /Scanpix
Den danske golfveteran Thomas Bjørn var godt spillende på sidstedagen i British Open på Royal Liverpool-banen i Hoylake.
Danskeren gik fjerde runde i 67 slag - fem slag under par på dagen og samlet fire under par. Det gav en placering som delt nummer 24, som dog kan nå at ændre sig, når alle spillere er i klubhuset.
Thomas Bjørn leverede seks birdies fordelt jævnt over hele banen, og kun briten Chris Wood havde leveret bedre på dagen, da danskeren rundede klubhuset.
Eneste lille minus for Thomas Bjørn var en bogey på hul ni.
Noget mere svingende var dagen for Thorbjørn Olesen. Den unge dansker gik fjerde runde i 73 slag, et slag over par, og samlet endte Olesen i fire slag over par.
Han præsterede seks birdies, men fik den statistik skæmmet af fem bogeys og en dobbeltbogey.
Nordireren Rory McIlroy indledte sin dag med et forspring på seks slag til nærmeste konkurrent, og skal dumme sig en del for at sætte den føring over styr inden han når i klubhuset.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned