Det tilbud tygger den tidligere landsholdsspiller fortsat på, selvom flere medier mandag skrev, at Helveg havde sagt ja.
- Jeg skal lige reflektere og lige finde ud af, hvad der er sket. Det gælder om at finde ud af det ret snart, om jeg vil fortsætte, siger Helveg til fyens.dk.
- Jeg er ramt af situationen som alle andre. Henrik og jeg var sammen om det her, og jeg står også ved mit ansvar for det, der er sket. Men de sportslige resultater har ikke været der, så det måtte være den her vej, det gik, lyder det fra Helveg.
Hvis Thomas Helveg fortsætter i sit job, bliver det under sportsdirektør Poul Hansens ledelse, efter at sidstnævnte mandag blev udnævnt som Henrik Clausen midlertidige afløser.
Efter planen skal Poul Hansen træne superligaens nummer ni frem til sommerpausen, hvor en permanent løsning skal være på plads.
Henrik Clausen er sendt på orlov frem til sommer, hvor han er blevet tilbudt en endnu defineret stillig i talentafdelingen.
- Henrik Clausen er stadig en fantastisk trænerkapacitet, og jeg er glad for, at han vil blive tilknyttet klubben igen til sommer i en eller anden form, siger Helveg.
Det er usikkert, om Henrik Clausen faktisk vender tilbage til OB, da han endnu ikke har taget den beslutning.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned