Søren Kjeldsen sluttede på en delt andenplads, mens Thorbjørn Olesen blev delt nummer fem.
Kjeldsen følger dermed op på en række gode resultater i 2012, hvor det også er blevet til en tredjeplads i Sicilian Open og en femteplads i Dubai Desert Classic.
Også Thorbjørn Olesen kan være tilfreds afslutningen på ugens turnering, selv om han endda tillod sig end dobbeltbogey på femte hul.
Seks birdier på de sidste 12 huller rettede dog op på fejlen og sikrede det unge talent sæsonens næstbedste resultat efter sejren i Sicilian Open.
Endelig viste Anders Hansen også flaget på fjerde runde med en runde i 67 slag, der sendte ham op på en slutplacering som delt nummer 16.
Turneringen blev vundet af italieneren Francesco Molinari, der med en fabelagtig slutspurt og en runde i 65 slag på sidstedagen sikrede sig et forspring på tre slag til de nærmeste forfølger.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned