Topscorer Ronaldo sørger for 2-0-sejr til Juventus
Cristiano Ronaldo jubler her over sin anden scoring i lørdagens opgør mod Cagliari. Kampen endte med en 2-0-sejr til Juventus. Foto: Miguel Medina/Ritzau Scanpix
Miguel Medina/Ritzau Scanpix
Juventus lå kortvarigt på syvendepladsen i Serie A, inden en sejr lørdag aften sendte holdet op som nummer to.
Den forsvarende italienske mester Juventus hentede lørdag aften tre vigtige point i den tætte topstrid i Serie A.
Med en 2-0-sejr hjemme over Cagliari kravler holdet op på andenpladsen i den bedste italienske fodboldrække med 16 point efter otte kampe.
Holdet, der kun havde vundet en af sine seneste fire Serie A-kampe inden kampen mod Cagliari, var kortvarigt helt nede på en uvant syvendeplads på grund af resultaterne i lørdagens tidligere kampe.
Cagliari ligger på 11.-pladsen med ti point efter otte kampe.
Som så ofte før var det den portugisiske profil Cristiano Ronaldo, der sørgede for målene i opgøret. Den 35-årige målmaskine scorede to gange i første halvleg, og det var nok til at tage en komfortabel sejr.
Første scoring kom efter et par små træk inde i feltet, som blev fulgt op af en resolut afslutning i det lange hjørne. Få minutter senere blev han dobbelt målscorer, da han reagerede hurtigt og flugtede et afrettet hjørnespark i mål.
Topscorerlisten i Serie A toppes nu af de aldrende profiler Ronaldo og AC Milans 39-årige Zlatan Ibrahimovic. De har begge scoret otte mål.
I lørdagens tidlige kamp vandt Lazio på udebane med 2-0 over Crotone efter scoringer af Ciro Immobile og Joaquín Correa.
Senere fik Spezia hjemme 0-0 mod Atalanta.
Den italienske Serie A toppes af AC Milan med 17 point.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie