Toronto bryder Winnipegs sejrsstime i NHL trods Ehlers-assist
Efter otte sejre i træk i den bedste nordamerikanske liga for ishockey, stødte Winnipeg Jets natten til tirsdag ind i sæsonens første nederlag. Det skete, da holdet mødte Toronto Maple Leafs i Canada Life Center. Foto: Fred Greenslade/Ritzau Scanpix
Winnipeg Jets tabte NHL-kamp mod Toronto Maple Leafs trods en assist fra danske Nikolaj Ehlers.
Winnipeg Jets sejrstime blev natten til tirsdag brudt, da holdet mødte Toronto Maple Leafs på hjemmebane i Canada Life Centre.
Toronto vandt kampen 6-4.
Danske Nikolaj Ehlers var under kampen på isen for Winnipeg.
I tredje periode fik han andenassisten og var dermed med til igen at puste spænding i kampen, da Gabriel Vilardis scorede til 4-5 med få minutter tilbage af kampen.
Kort inden buzzeren lød, kunne Torontos John Tavares slå pucken i et tomt net.
Assisten fra Ehlers var ikke nok til at undgå Winnipegs første nederlag denne sæson efter otte sejre i træk i den bedste nordamerikanske ishockeyliga, NHL.
Trods nederlaget indfinder den 28-årige aalborgenser og hans canadiske hold sig fortsat på førstepladsen i den vestlige halvdel af NHL-stillingen, Western Conference.
Toronto ligger efter kampen nummer seks i den anden halvdel af NHL-stillingen.
Ehlers og Winnipeg er igen i aktion natten til torsdag, hvor holdet støder sammen med Detroit Red Wings.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie