Tottenham bytter sig til stærk Swansea-duo
Målmanden Michel Vorm og venstrebacken Ben Davies skifter til Tottenham fra Swansea, mens Gylfi Sigurdsson går den modsatte vej. Det var onsdagens store byttehandel i Premier League.
Hollandske Michel Vorm skal fremover konkurrere om pladsen i målet med Frankrigs VM-keeper Hugo Lloris, mens walisiske Ben Davies håber at kunne spille sig ind som Tottenhams kommende venstreback.
Som en del af aftalen skifter islandske Gylfi Sigurdsson til Swansea. Den 24-årige islandske angriber spillede i Premier League-klubben, inden han skiftede til Tottenham.
Sigurdsson scorede dengang syv mål i 18 kampe for klubben fra Wales, inden Tottenham, som også har Christian Eriksen i truppen, købte ham.
Vorm og Davies er den nyansatte Tottenham-manager Maurico Pochettinos første nye spillere, efter at han overtog managerjobbet i London-klubben.
Vorm spillede 97 kampe for Swansea og var tredjekeeper for det hollandske landshold ved VM, mens 21-årige Davies nåede at spille 91 kampe for den walisiske klub.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned