Ung landsholdsspiller forlader KIF Kolding til sommer
Lasse Andersson skifter til en udenlandsk klub ved kontraktudløbet til sommer, meddeler hans agent.
Den 21-årige landsholdsspiller Lasse Andersson forlader mesterholdet KIF Kolding København, når hans kontrakt udløber efter denne sæson.
Det bekræfter Anderssons agent over for TV2 Sport.
- Jeg kan bekræfte, at Lasse forlader KIF til sommer og skifter til en klub i udlandet, siger Simon Friis.
På håndboldens rygtebørs sættes Andersson i forbindelse med den spanske storklub Barcelona, men det har agenten ingen kommentarer til.
- Det eneste, jeg kan sige, er, at flere af Europas største klubber selvfølgelig har fået øje på Lasse, efter han to sæsoner i træk er blevet kåret som årets rookie i Champions League, siger Simon Friis.
Den unge venstreback har været en stor succes i KIF siden efteråret 2013, hvor han skiftede til klubben fra TMS Ringsted.
Lasse Andersson var blandt de udvalgte, da landstræner Gudmundur Gudmundsson inden jul barberede sin EM-trup ned til 18 spillere forud for slutrunden i Polen i januar.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned