Usain Bolt trækker sig fra sidste OL-test

Foto: Ivan Alvarado/ Scanpix /Scanpix

Den jamaicanske supersprinter Usain Bolt stiller ikke til start ved Monaco Diamond League den 20. juli, meddeler hans træner Glen Mills ifølge AFP.

Offentliggjort Sidst opdateret

Stævnet i fyrstedømmet var ellers udset til at være Bolts sidste før OL i London, men efter at have pådraget sig, hvad træneren beskriver som "et mindre problem" ved Jamaicas udtagelsesmesterskaber i weekenden, må Bolt altså melde fra.

- Jeg vil give ham tilstrækkelig tid til behandling og til at træne og forberede sig til OL i London, siger Glen Mills.

Usain Bolt, OL-storfavorit på både 100 meter og 200 meter, kom ud for noget af en forskrækkelse, da han ved udtagelsesstævnet blev henvist til andenpladsen i begge discipliner.

Landsmand og træningspartner Yohan Blake var en tand stærkere end den tredobbelte OL-guldvinder.

Bolt selv forventer trods problemerne at ankomme til London i den topform, der bliver nødvendig med den øgede konkurrence.

- Jeg vil tage til London for at forsvare mine titler i 100, 200 og 4x100 meter løb. Jeg vil gerne lykønske de øvrige sprinter og andre atleter, der blev udtaget til OL-holdet, siger Usain Bolt.

/ritzau/