Viborg presset i bund: Sæsonens dårligste halve time
Lucas Lund Pedersen havde en hel del at se til i anden halvleg i fredagens kamp mod Lyngby. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
Viborg var i problemer mod Lyngby og leverede ifølge cheftræner Jacob Friis sæsonens dårligste halve time.
Det gik ikke Viborgs vej fredag aften, da gæsterne fra domkirkebyen var på besøg hos Lyngby i Superligaen.
Her fik viborgenserne godt nok et 1-1-resultat med sig hjem, men i anden halvleg faldt Viborg sammen.
I 30 minutter var gæsterne nemlig presset helt i bund, og det var cheftræner Jacob Friis meget skuffet over.
- Det var de dårligste 30 minutter i sæsonen, helt indiskutabelt. Det er absolut ikke noget, som vi stræber efter. Der var mange ting, som vi ikke fik gjort godt nok, hvor der var en masse individuelle fejl lagt oveni.
- Så jeg startede i hvert fald ikke med at rose dem nede i omklædningsrummet efter kampen.
- Jeg brugte ikke meget tid på at være positiv, fordi vi i anden halvleg var langt fra det, som vi ønsker at levere, siger Jacob Friis.
Den store skuffelse var også til at spore hos Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen, som var på overarbejde i målet.
- Vi havde kontrol over det i første halvleg, hvor vi skulle have kendt vores besøgelsestid. Men når vi spillede en så jammerlig anden halvleg, så krævede det noget fra mig.
- Der blev talt med store bogstaver nede i omklædningsrummet efter kampen. Det var uprovokerede fejl, hvor vi spillede hinanden dårligere. Vi kæmpede med det fra ende til anden.
- Præstationen i anden halvleg var langt under niveau, siger Lucas Lund Pedersen.
I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson også ærgerlig, da Superligaens bundhold var utrolig tæt på sæsonens første sejr.
- Jeg er ekstremt skuffet denne gang, men det var ude af vores hænder. Spillerne gjorde virkelig alt, hvad de kunne.
- Vi havde virkelig fortjent sejren over Viborg efter den kamp. Vi var tæt på, men det kan blive et vendepunkt for os, siger han.
Viborg ligger efter kampen fortsat på tredjepladsen, mens Lyngby er bundhold i Superligaen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned