- Det var ikke en nem kamp. Jeg startede nervøst ud, og det var svært at spille på et underlag, hvor bolden ikke springer specielt højt, sagde Caroline Wozniacki efter kampen, som hun vandt 7-6, 6-2.
Den danske tennisdarling havde trods startproblemer ikke svært ved at joke om kampens udvikling.
Mod Urszula Radwanska kom hun nemlig på så meget løbearbejde, at hun uden problemer kan droppe en tur eller to på løbebåndet.
- Jeg bryder mig ikke så meget om at løbe, så jeg tænkte, jeg ville løbe på banen i stedet for i dag. Og så kan jeg spise noget chokolade bagefter, grinte den 21-årige tennisspiller og tilføjede med et smil:
- Jeg ville også gerne give min far et par ekstra grå hår på hovedet.
Wozniacki var bagud 1-3 og 2-5 i første sæt, men et taktfast klappende publikum fik sparket hende i gang, og efter et stykke tid stod der 7-6 i danskerens favør.
- Jeg regnede med, at det ville blive en svær kamp. Men tak til publikum, fordi de var så fantastiske.
- Det er dejligt at spille i Farum - også foran de unge, som drømmer om at blive gode tennisspillere, sagde en glad Caroline Wozniacki.
I næste kamp venter vinderen af kampen mellem Anna Chakvetadze og Pauline Parmentier.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned