Storslået minde om en Kleopatra
Kleopatra Selenes gravmæle vest for Algeriets hovedstad, Algier. Foto: Privat
Privat
Ferietip fra Folketidendes rejseskribent.
Algeriet besøges kun sjældent af turister, men de få, der kommer, kan opleve de bedst bevarede bygningsværker fra romertiden uden for Italien. Et bemærkelsesværdigt eksempel er Kleopatra Selenes mausoleum i nærheden af Algier.
Prinsesse Kleopatra Selene var datter af en af verdenshistoriens "mest griske, onde og vellystige" kvinder, dronning Kleopatra, og den romerske hærfører Marcus Antonius.
Som 15-årig blev hun giftet væk til prins Juba den Anden, der i bryllupsgave blev tildelt Mauretanien (omtrent Marokko og den vestlige del af Algeriet). Da hun døde år 6 f.Kr., blev hun stedt til hvile i et mægtigt mausoleum, som hendes mand lod opføre, og hvor han også blev anbragt efter sin død mange år senere.
Parret fik ikke lov at hvilke i fred. Gravrøvere var ustandselig på spil og stjal blandt andet de kongelige lig.
I 1555 søgte en osmannisk admiral forgæves at lade gravmælet nedrive, men en sværm af hvepse tvang arbejderne væk, og mange døde som følge af hvepsestik. Senere forvoldte franske besættelsestropper store skader på mausoleet, idet de brugte det som mål for kanonskydning.
I 1866 besigtigede Napoleon den Tredje stedet og blev så flov over sine landsmænds hærgen, at han lod bygningen restaurere. Han gjorde det også til den kulturattraktion, som den er i dag.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie