En lang række korruptionssager sender nu den skandaleramte, tidligere guvernør i staten Illinois, Rod Blagojevich, 14 år bag tremmer.
En domstol i Chicago afgjorde onsdag, at det er en passende straf for hans forsøg på at tjene penge på at finde en afløser til den plads, der blev ledig i USA's senat, da Barack Obama blev præsident.
Når et sæde i USA's senat bliver ledigt, er det guvernøren i hjemstaten, der udpeger en afløser.
Forbundspolitiet FBI havde optaget en samtale, hvor Blagojevich sagde, at han ville spinde guld på Obamas ledige sæde.
- Det forholder sig sådan, at jeg har denne her ting (Obamas sæde, red.), og der er skide mange moneter i det her, og jeg vil ikke give det væk for fucking ingenting, sagde han.
Få uger efter, at Obama havde vundet præsidentvalget i november 2008, blev Blagojevich anholdt og sigtet for adskillige tilfælde af korruption.
Sidste år blev den demokratiske eks-guvernør imidlertid frikendt for stort set alle anklager, fordi der var uenighed blandt nævningene.
Men i juni kendte en anden domstol ham skyldig i 17 anklagepunkter, herunder også at have forsøgt at presse kampagnebidrag ud af et byggefirma og ejeren af en væddeløbsbane.
- Jeg har ikke andre end mig selv at bebrejde for min dumhed, mine handlinger og de ting jeg gjorde og troede, at jeg kunne gøre. Jeg bebrejder ikke nogen, sagde Blagojevich, inden han fik sin straf på 14 års fængsel.
Korruption og andre forbrydelser på de høje politiske niveauer er ikke et ukendt fænomen i Illinois. Fem af de seneste ni guvernører er sigtet eller anholdt for bedrageri eller bestikkelse.
Blagojevichs forgænger på posten, republikaneren George Ryan, afsoner for tiden en dom på seks og et halvt års fængsel for svindel og pengeafpresning.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned