En selvmordsbombe mod et shiamuslimsk optog i den pakistanske storby Karachi har kostet 15 mennesker livet.
Det siger det lokale politi til det franske nyhedsbureau AFP. Desuden er flere sårede.
De pakistanske myndigheder har udstationeret 10.000 medlemmer af politiet og det halvmilitære politi for at afværge netop den slags angreb under den årlige shiitiske Ashura-ceremoni.
Øjenvidner siger, at gerningsmanden pludselig sprang ind i menneskemængden og udløste bomben. Der udbrød brand, som sendte tyk, sort røg op mod himlen og fik folk til at løbe i alle retninger.
Ashura-optoget i Karachi, Pakistans økonomiske centrum, er det største i Pakistan. Ceremonien gennemføres til minde om drabet på imam Hussein i det syvende århundrede.
Bombeangrebet blev foretaget, dagen efter at en selvmordsbombemand søndag sprængte sig selv i luften blandt flere hundrede shiitiske sørgende i den pakistansk kontrollerede del af den omstridte Kashmir-region. Mindst otte mennesker blev dræbt.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned