250 migranter frygtes druknet i Middelhavet
Afrikanske migranter i en overfyldt gummibåd får hjælp af den spanske organisation Pro-Activa Open Arms. Siden nytår er over 21.000 migranter bragt til Italien. (Arkivfoto) Foto: AP/Olmo Calvo
AP/Olmo Calvo
Fem unge afrikanske mænd er fundet døde på Middelhavet. Mange flere menes at være druknet på vej mod Europa.
Omkring 250 afrikanske migranter frygtes druknet i Middelhavet, efter at to delvist kæntrede gummibåde er fundet ud for Libyens kyst.
Det oplyser en talsperson for den spanske hjælpeorganisation Pro-Activa Open Arms torsdag.
Et redningsfartøj har fundet fem døde mennesker i vandet ved de to forliste gummibåde, der flød rundt i vandet omkring 20 kilometer fra Libyens kyst.
- Vi tror ikke, at der kan være anden forklaring, end at disse gummibåde har været fulde af mennesker, siger Pro-Activa Open Arms' talsperson Laura Lanuza.
Hun tilføjer, at der typisk er mellem 120 og 140 mennesker stuvet sammen i denne type gummibåde.
- I mere end et år har vi ikke set nogen af disse gummibåde der var andet end helt proppet, fortæller hun.
De lig, der er samlet op af Middelhavet, er afrikanske mænd. De menes at være i alderen 16 til 25 år.
De unge mænd er efter alt at dømme druknet i løbet af det døgn, der er gået forud for torsdag morgen, hvor de blev fundet af et redningsfartøj fra Pro-Activa Open Arms.
Trods det kølige vintervejr og et mere uroligt farvand på den tid af året stævner migranter stadig ud fra den libyske kyst i små både, som de har betalt menneskesmuglere store summer for at komme med på.
Siden søndag er over 5000 mennesker blevet samlet op af redningsfartøjer.
Dermed er det samlede antal migranter, der er bragt til Italien siden nytår, oppe over 21.000.
Det er en stigning i forhold til samme periode i de foregående år.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie