Ambassadør i Grækenland: Tillid er tyndslidt

Trods nye større krav fra EU er grækerne dog især sure på landets egne politikere, vurderer den danske ambassadør i Grækenland, Tom Nørring. Han følger situationen tæt.

- Tilliden til græske politikere er tyndslidt, og kommentatorerne er kritiske overfor politikerne på begge fløje, siger Tom Nørring.

Han forventer, at der vil komme reaktioner fra landets indbyggere, men at de bliver mere afdæmpet end set tidligere. I øjeblikket er der strejker. Det forventes, at de vil vare frem til søndag, og at der vil være op til 30.000 mennesker på gaden.

- Strejkerne er efterhånden blevet hverdag. De er et udtryk for det pres, der endnu engang bliver lagt på det græske folk. Men samtidig er der en vis forståelse for, at tiden nu er kommet til, at man skal lytte mere til EU, siger Tom Nørring.

I de græske medier bliver EU's indblanding diskuteret med en rimelig balance, lyder det. Nogle påpeger, at Grækenland er en selvstændig nation, der skal kunne håndtere sine egne problemer, men der er også en stigende tiltro til EU.

- Der er også kommentatorer, der mener, at Grækenland skal under administration, fordi landet ikke selv har været i stand til at håndtere dets egen økonomi, siger Tom Nørring.

- Der er dermed en stigende forståelse for, at EU-politikerne stiller krav, og for at det er nødvendigt, at man gør de ting, der skal til for at rette op på den økonomi, der stort set er i ruiner, siger Tom Nørring.

/ritzau/

I Grækenland stiger politikerleden ikke mindst efter torsdag, hvor EU's nødlån til grækerne endnu engang blev udsat.

Offentliggjort Sidst opdateret