Amnesty efter ny bådulykke: Hvordan vil Europa huskes?
Der kan komme flere ulykker med kæntrede både i Middelhavet, advarer Amnesty.
Vil Europa i historiebøgerne blive husket som et Europa, der hjalp og slog til mod en forfærdelig situation eller som en region, der byggede højere mure og lod tusindvis af mennesker drukne i Middelhavet?
Det spørgsmål stiller vicegeneralsekretær i Amnesty International, Trine Christensen, efter at op til 700 migranter ifølge nyhedsbureauet Ansa frygtes omkommet ved endnu en kæntringsulykke i Middelhavet.
- Det her er en forfærdelige tragedie, og vi frygter, at vi kommer til at se endnu flere af den her slags ulykker, siger hun til Ritzau.
Trine Christensen ønsker et styrket EU-beredskab, der kan tage over efter lukningen af programmet Mare Nostrum.
Mare Nostrum blev etableret, efter at flere end 360 emigranter druknede, da deres båd kæntrede tæt på den italienske kyst i oktober 2013. Det blev dog lukket af italienerne selv, da de økonomiske udgifter var alt for store for landet.
Det blev erstattet af EU's grænsekontrol Triton, som ikke har noget specifikt eftersøgnings- og redningsmandat, og som har færre skibe og et mindre område at operere på.
- Det eneste anstændige er at tage handling nu. EU bør hjælpe Italien. Vi skal have skibe, der patruljerer i farvandene, og det kan Italien ikke finansielt klare på egen hånd, lyder det fra vicegeneralsekretæren.
Det tyske nyhedsbureau DPA citerer nyhedsmediet Times of Malta for, at redningsfolk søndag er på vej til stedet, der ligger nær den italienske ø Lampedusa, efter at et handelsskib natten til søndag opfangede nødsignaler fra det forulykkede skib.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned